Jogging to nic innego jak trucht lub wolniejszy bieg. Za jogging uważany jest bieg z prędkością około 7 – 9 km/h. Celem joggingu jest utrzymanie lub poprawa kondycji fizycznej bez nadmiernego wysiłku. Jest to jedna z tych form aktywności, która przychodzi nam w naturalny sposób. Współcześnie na ulicach możemy odnaleźć również nowoczesne formy joggingu, są wśród nich między innymi:

 

 

Slow Jogging 

Jest to odmiana joggingu wymyślona przez Japończyka, profesora Hiroaki Tanakę, który przez lata badał wpływ różnych form aktywności, na organizm człowieka i doszedł do wniosku, że aktywność fizyczna podejmowana przez 30 – 60 minut dziennie, ale na tyle niewymagająca, by nie rodziła zniechęcenia, może pomóc w wielu poważnych dolegliwościach. Pomny na to prof. Tanaka opracował metodę slow joggingu, czyli truchtu, który jest wolniejszy niż chód. Osoby uprawiające slow jogging poruszają się z prędkością 6 – 6,5 km/h. 

Bieganie z wózkiem

To forma joggingu uprawiana przez młode mamy, polegająca na joggingu przy jednoczesnym pchaniu wózka dziecięcego. Obecnie organizowane są już nawet ligi biegów z wózkiem oraz zawody w tej kategorii biegowej.