Siłownie są coraz chętniej wybierane nie tylko przez osoby pragnące zwiększyć swoją masę mięśniową lub wymodelować sylwetkę, ale stają się również miejscem do profesjonalnych treningów dla zawodowych sportowców. Wśród dyscyplin wymagających treningu na siłowni wymienia się:

 

 • bieganie

 • pływanie

 • lekkoatletykę

 • piłkę nożną

 • koszykówkę

 • tenis

 • i wiele innych

 

 

 

Siłownia – wskazówki dla biegaczy

 

Wiele osób stawia sobie pytanie czy trening na siłowni może w jakiś sposób poprawić nasze osiągi biegowe? Zdaniem doświadczonych trenerów personalnych z ośrodka – jjsportcenter.pl/silownia-i-fitness.html, odpowiednio dobrany program treningowy pomaga zarówno biegaczom amatorom jak i doświadczonym maratończykom.

 

Przygotowania do ćwiczeń na siłowni należy rozpocząć od rozgrzewki oraz odpowiednio przygotowanego planu.

 

 1. Po pierwsze ogromną rolę w poprawie kondycji odgrywają przede wszystkim tak zwane ćwiczenia stabilizacji. To dzięki nim ma się poprawić jakość i komfort biegu.

 2. Po drugie liczą się także ćwiczenia siłowe z dużym ciężarem i niewielką ilością powtórzeń. Taki zakres ćwiczeń przydaje się w momencie, kiedy uprawiamy biegi przełajowe po dość nierównym terenie.

 3. Po trzecie trenerzy wskazują na role, jaką powinny odgrywać ćwiczenia na wytrzymałość mięśniową. Dotyczy to ćwiczeń z niewielkim ciężarem, przy jednocześnie dużej liczbie powtórzeń.

 

    

 

 

Jak wybrać zestaw ćwiczeń?

 

Obecnie siłownie w Krakowie cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na wysokiej jakości sprzęt do ćwiczeń. Przed wykupieniem karnetu w danym ośrodku sportowym, warto zatem sprawdzić czy ma pozytywne opinie i stosowny sprzęt. Korzystanie z dostępnych pakietów treningowych jest atrakcyjne zarówno dla osób rozpoczynających swoją przygodę z siłownią, jak i dla doświadczonych sportowców. W obu przypadkach konieczne jest dobranie odpowiednich zestawów ćwiczeń.

 

 

Zdaniem instruktorów podczas treningów siłowych warto zwrócić uwagę na ćwiczenie poszczególnych partii mięśniowych jak:

 

 

 • nogi

 • barki

 • plecy

 • czy klatka

 

Do najpopularniejszych ćwiczeń należą między innymi wykroki, przysiady, wyciskanie hantli, podciąganie lub rozpiętki.

 

 

 

Siłownia – miejsce dla wszystkich

 

 

Lekarze zgodnie podkreślają role, jaką w naszym życiu powinna pełnić aktywność fizyczna. Regularne wizyty na siłowni mogą pomóc nie tylko zadbać o kondycję, ale także o dobre samopoczucie. Z takich ćwiczeń mogą korzystać osoby w każdym wieku i o różnym stopniu umiejętności. Siłownie to doskonałe miejsce między innymi dla osób po urazach, w przypadku których, ćwiczenia poszczególnych partii ciała pozwalają powrócić do pełnej sprawności psycho-ruchowej.

 

 

 

 

Uwaga! Najlepsze efekty ćwiczeń siłowych można osiągnąć dzięki wykonywaniu odpowiednich planów treningowych. Nikt nie powiedział, że w tym celu trzeba przebywać na siłowni po kilka godzin dzienne. Na początek wystarczy dobrać dla siebie zestaw łatwych ćwiczeń, o dość niewielkim obciążeniu. Po zaaklimatyzowaniu się na siłowni i poznaniu wszystkich dostępnych sprzętów nasz trening będzie bezpieczniejszy i skuteczniejszy. Wraz z zdobytym doświadczeniem, można tez sobie pozwolić na wzrost intensywności treningów. Najważniejsza zasada brzmi: Bądź wytrwały i nie zniechęcaj się.