Projekt Cystic Fibrosis Awareness

Projekt Cystic Fibrosis Awareness za pomoci Geocachingu

Zdravím Vás kačeři, jmenuji se Radek Polášek alias radek-pol a rád bych vás seznámil s projektem věnovaným šíření informací o nemoci cystická fibróza pomocí trackables.

10551850_1486064834982339_1827547519_n

Jsou to bezmála 4 roky, co jsem se stal kačerem a zhruba před rokem a půl jsem měl podobnou myšlenku na šíření informací, jakou ve velkém měřítku provádí společnost Jeep a i Unite for Diabetes. Myšlenka šíření informací do světa není nic nového, ale zůstávala otázka co šířit a kolik mne to bude stát.  Netrvalo dlouho a začal jsem zjišťovat, jak se věci mají s cenami kódů od Groundspeaku a taktéž i s výrobními náklady samotné známky.

Proč CF?

Možná Vás napadá otázka, proč cystická fibróza?

Nemusíme chodit daleko. Sám mám s touto nemocí celoživotní vztah, a proto nebylo náhodné, že jsem si ji vybral za předmět šíření.

Několik mudlů mi k tomuto odhodlání řeklo: Proč šířit informace, když tu máme internet? A na toto jsem se naučil jim odpovídat, že zvídavý kačer nebo kdokoli, kterému se dostane známka s předmětem do ruky se bude zajímat proč růžička? Proč sputovka nebo jiná lahvička, která tak nějak je součástí léčby CF?  Sám od sebe bych asi nikdy si nenašel informace o nějaké nemoci – jen tak bez impulsu. A touto nenásilnou cestou pomocí TB a popisu v listingu chci tomuto obeznámení napomoci. Není to reklama, ani žádost o sponzorské dary. Je to pouze informace, že na světě nějaká taková nevyléčitelná nemoc existuje a není vyloučeno, že v okolí jedince se může vyskytovat někdo blízký, kdo tuto nemoc má.

10551958_1485679775020845_1808314734_n

Jak je to s TB?

TB mají identický listing a jediné v čem se liší, jsou fotografie předmětu a pořadové číslo předmětu.

Jejich mise je šířit informaci a cestovat z kešky do kešky.

Informace v listingu jsou zatím ve 3 jazycích (CZ, DE, EN).

Za motivy předmětů jsem zvolil cokoli s motivy růží nebo počáteční písmena nemoci CF.

Pro malé dítě je náročné v angličtině vyslovit Cystic Fibrosis a tak se ujala v roce 1965 nová pomůcka, že řeknou „65 roses“, která je lehčí k vyslovení. O mnemotechnické pomůccese můžete dočíst zde: http://www.cff.org/aboutcffoundation/about65roses/

10555112_1485679535020869_1294314940_n

Jak je to s cenami?

Než jsem si zjistil, za jaké ceny se dá kód, výroba známky a předmětu na přívěšek získat, tak jsem kupoval za běžné ceny pro každého kačera.  Zkoušel jsem v začátcích psát na Groundspeak, za jakých okolností by byli ochotní jít s cenou za kód pod 1.5 USD a samozřejmě jsem nepochodil….  S cenami za kód se asi při mém malém odběru hýbat nedá. Pak je tu výroba, která se ve spolupráci s Ondřejem Vacátkem – utiskare.cz mohla uzpůsobit. Nyní jsme na cca 50 Kč, které pokrývají finální známku a už jen vymyslet, co na řetízek.

 

Vypuštění předmětů:

Finální vypuštění předmětů do světa jsem začal řešit zprvu přes odlovené geocache . Následně jsem zkusil na eventech těch pár desítek kousků rozdat a zjistil jsem, že je to rychlejší a efektivnější šíření od ohniska eventu do světa.

Když si vzpomenu, že v dobách před 2 lety, kdy jsem pouštěl TB jen tak do kešek, tak ze 100 kousků se dostalo na jiný kontinent přirozenou cestou jen asi 20 TB a to převážně díky německým a českým kačerům.

 

Poslední aktuálně preferované vypouštění provádím přes poštu ke kačerům, kteří se chystají do ciziny a nabídli mi pomoc s transportem jak přes oceán, tak přes Rusko. Není to asi moc fair play, ale nedělám to pro cifru nacestovaných kilometrů ale pro následné šíření ve světě, kde např. kačer vypustí na Novém Zélandu 16 tématických předmětů a tím se následně pokryje Austrálie, Japonsko, Korea, Čína a Indie. Cílem je se dostat do celého světa a touto cestou se to daří nejrychleji. Nazval bych to  „TB jízdomat“.  Český kačer cestuje po světě nebo si najde brigádu např. na kiwi farmě na Novém Zélandu a pokud si najde čas a má chuť pomoci, tak pak se nejenom mě, ale i jiným kačerům otevírá možnost, jak se skrz leteckou poštu dostat s TB do zemí, kam bych se asi běžnou cestou tak rychle nedostal.

 

V tuto chvíli je aktivních 240 TB a takový  pomyslný cíl jsem si stanovil na 1.000 ks . Snad někdy na lovu se Vám poštěstí nalézt nějakého cestovatele z této skromné sbírky J

 

autor:    radek-pol

Příspěvek byl publikován v rubrice Novinky a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u “Projekt Cystic Fibrosis Awareness

  1. Pingback: Klub Geocacherů Brno | Geocaching v Brně, trochu jinak…

Napsat komentář